ZASADŹ LAS

Gdy zapadnie pozytywna decyzja przejdziemy do sadzenia lasu. Skontaktujcie się z nami i razem ustalimy co sadzić i kiedy. Prawdopodobnie trzeba będzie trochę poczekać, bo lasy sadzi się tylko późną jesienią i wczesną wiosną. My przygotujemy sadzonki (sadzimy małe drzewka, bo takie najlepiej się przyjmują), przywieziemy i pokażemy jak sadzić raz na zawsze (sadzimy dużo rzadziej niż leśnicy). Po prostu posadzimy las razem robiąc wspólny event. I jeszcze razem go ogrodzimy, bo świeżo posadzony las trzeba chronić przed zwierzętami, które uwielbiają młode pędy.

CHROŃ LAS

Las trzeba chronić także formalnie. Dlatego ważne, abyście po posadzeniu dopilnowali zmian w ewidencji gruntów oraz miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – aby wasz las był zaznaczony jako obszar leśny. Gdy tak się stanie dużo trudniej będzie w przyszłości zrobić mu krzywdę.

 

A potem zostaje już tylko zaglądanie do lasu. Odwiedzaj go, patrz jak rośnie. Wspieraj naturę. To Twój las na całe życie.

 

ZDOBĄDŹ ZIEMIĘ

Idźcie do gminy lub starostwa, do naczelnika/wydziału ewidencji gruntów – tam możecie dowiedzieć się gdzie jest odpowiednia ziemia. Taka, która jest i będzie własnością gminy (a więc jej mieszkańców) np. wszelkie nieużytki, otoczenie oczyszczalni ścieków, składowisk, obszary wokół uciążliwych obiektów. Popatrzcie po swojej gminie, pójdźcie na spacer. Rozejrzyjcie się. Niestety ważne jest, aby to był spory obszar (minimum hektar), bo w lesie drzew musi być odpowiednio dużo.

 

Gdy znajdziecie miejsce, napiszcie pismo - petycję do burmistrza/wójta/starostwa o przeznaczenie tego terenu na las. Zbierzcie pod pismem przynajmniej 50 podpisów – w szkołach jest mnóstwo wspaniałych ludzi, którzy w tym pomogą! Petycję złóżcie w kancelarii koniecznie zachowując potwierdzenie złożenia.

 

Dajcie nam znać, że złożyliście petycję. Zaznaczymy miejsce, będziemy przypominać, dzwonić, korzystać z doświadczeń innych gmin.

 

 

 

W gminach/starostwach są wspaniali ludzie, ale warto im pomóc w wyrażeniu zgody na inicjatywę mieszkańców. Na pewno za sprawą trzeba będzie chodzić. Pytać. Dowiadywać się. Dzwońcie co tydzień. Bez waszego nacisku nic się nie zdarzy. Pamiętajcie, aby przychodzić w kilka osób. Pilotujecie sprawę, aż do zapadnięcia decyzji. To niestety może trochę potrwać i wiele zależy od waszego zaangażowania.

Sadzenie lasu zaczyna się od ziemi i to jest najtrudniejszy kawałek. Skąd ją zdobyć? Wielkim posiadaczem ziemi w Polsce są gminy, a my - ich mieszkańcy - mamy na nie największy wpływ. Las może rosnąć tuż obok, ale potrzebne jest Twoje zaangażowanie. Trzeba zebrać kilku mieszkańców, znaleźć ziemię i uzyskać zgodę na zalesienie. My zadbamy o sadzonki, pokażemy jak sadzić i razem posadzimy Las Na Zawsze.

 

ZACZYNAMY

Zacznij od znalezienia kilku osób (minimum 5), bo sadzenie lasów to sport drużynowy. Ważne jest także, abyście w swoich kontaktach z gminą, zawsze przychodzili grupą. To czyni sprawę inicjatywą społeczną, a nie wybrykiem pojedynczej osoby. Po prostu gminy będą traktować Was poważniej.

 

Skontaktujcie się z nami – będziemy wiedzieli, w których gminach działamy i będziemy mogli Was wspierać. Od tego momentu będziemy częścią Waszej drużyny. Link do formularza kontaktowego jest poniżej.

LAS NA ZAWSZE MOŻE ROSNĄĆ W TWOJEJ GMINIE

kontakt

kontakt

kontakt

Strona zasadzona przez fundację Las Na Zawsze ©.

Zdjęcia własne, Unsplash, Pexels

Odwiedź nasz profil na faceboku