Cały czas się uczymy jak możemy lepiej tworzyć przestrzeń dla natury. Spotykamy się z naukowcami, leśnikami, ekologami, ogrodnikami i przyrodnikami. Szukamy inspiracji jak wspierać bioróżnorodność naturalną dla naszej strefy klimatycznej. A taki mamy klimat, że tu wszędzie rosłyby lasy.
Do Rady Naukowej zaprosiliśmy osoby, które wywarły największy wpływ na to w jaki sposób działamy.
DR PAWEŁ KOJS
Dyrektor Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie. Wcześniej Dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.
Od roku 2012 Członek Polskiego Towarzystwa Dendrochronologicznego. Jest także członkiem wielu Rad Naukowych działających przy ogrodach botanicznych na terenie Polski.
W latach 2005-2009 adiunkt w Uniwersytecie Opolskim, wcześniej, w latach 2002-2005 adiunkt w Uniwersytecie Śląskim Filii w Cieszynie. Jest absolwentem Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ.
Uznany i ceniony autorytet w zakresie ochrony środowiska, ekologii i dendrologii.
DR HAB ŁUKASZ ŁUCZAJ
Profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, polski botanik, doktor habilitowany nauk biologicznych, wykładowca akademicki, popularyzator przyrody i działacz na rzecz jej ochrony. Znany głównie z publikacji na temat dzikich roślin jadalnych.
Jest członkiem redakcji czasopism naukowych „Journal of Ethnobiology and Ethnomedicine” oraz „Acta Societatis Botanicorum Poloniae” i twórcą nowego polskiego pisma „Etnobiologia Polska”.
Jest zaangażowany w działania na rzecz ochrony przyrody Podkarpacia – m.in. obronę rzek przed regulacją. Stworzył także mieszanki nasion łąkowych, które umożliwiają samodzielne tworzenie kwietników z rodzimych, często zagrożonych gatunków.
Prof. Jan Marek Matuszkiewicz – jego opracowanie p.n. Naturalna roślinność potencjalna Polski pokazuje jak bardzo przez tysiąclecia, my ludzie, zmieniliśmy krajobraz. Warto to zobaczyć: https://www.igipz.pan.pl/Roslinnosc-potencjalna-zgik.html
Adam Wajrak – Każde z nas ma jakąś jego książkę. Adam uważa, że lasy powinny sadzić się same. My wiemy, że natura poradzi sobie bez nas, ale wierzymy, że z nami poradzi sobie szybciej. Tutaj więcej o naszej polemice: https://www.facebook.com/watch/?v=563646181222994