Trzeba sadzić lasy

Jednym z niezbędnych sposobów osiągnięcia równowagi biologicznej jest sadzenie lasów. To, co każdy nas czuje intuicyjnie, potwierdzają rządy wielu krajów (Wielka Brytania, Nowa Zelandia, Australia, Chiny, Indie itd) oraz naukowcy. W roku 2019  w  czasopiśmie Science opublikowano jednoznaczny raport - kliknij tutaj.

Więc my chcemy sadzić lasy. Tu i teraz. W Polsce. By równowaga była trwała sadzimy lasy, które będą rosnąć zawsze. Mają zagwarantowaną bezpieczną i bujną przyszłość. Dla nas samych, dla przyszłych pokoleń, dla wszystkich żyjących na Ziemi.

Jesteśmy fundacją

Jesteśmy fundacją założoną przez grupę osób, które postanowiły działać dla dobra planety i nas samych. Okazało, że mamy taki sam pomysł - chcemy sadzić lasy. Nic więcej i aż tyle. Naszym celem jest pokrycie 1% powierzchni Polski lasami, które będą rosnąć zawsze. Brzmi niepozornie, ale to ponad 350 tys. hektarów. Jest co robić. Jeżeli chcesz poznać nasz statut kliknij tutaj

Sadzimy na zawsze

Robimy co można, aby lasy miały zagwarantowaną bezpieczną przyszłość. Wprowadzamy zmiany w księgach wieczystych, ziemia jest przekształcana w obszar leśny, a las jest oznaczany na mapach. Najwięcej pewności daje sadzenie na ziemi, której właścicielem jest nasza Fundacja. Nasz statut zmusza nas do zachowania Lasu Na Zawsze.

 

Ziemi, na której rośnie las, nie można przeznaczyć na nic innego. Wszelkie próby zmiany  przeznaczenia obsadzonej ziemi oznaczają przekazanie jej organizacjom społecznym, które dbają o środowisko naturalne.

Jak sadzimy

Zaczynamy od sprawdzania gleby, wody i wpływu wiatru. Konsultując się z biologami i leśnikami zawsze wybieramy kilka gatunków, by zapewnić bioróżnorodność. Nie sadzimy w liniach, lecz nieregularnie. Tam, gdzie drzewa już zaczęły kolonizować teren, po prostu nic nie sadzimy, zostawiając naturalną przestrzeń do wzrostu. Drzewa sadzimy 5 razy rzadziej niż leśnicy (ponad 5m2 ziemi na drzewo), bowiem nie zależy nam na pozyskiwaniu drewna. Wolimy by drzewa rozkładały koronę szeroko i korzystały ze światła.

Lasy sadzimy dwa razy do roku - późną jesienią i wczesną wiosną, bo tak stwarzamy najlepsze szanse na przyjęcie się sadzonek. Sadzimy małe drzewka, bo znów - takie najlepiej się przyjmują. Sadzonki pozyskujemy z pobliskich szkółek, a interesują nas tylko rodzime gatunki (np. nie sadzimy robinii akacjowej).

Jak dbamy

Wierzmy w siłę i mądrość przyrody. Lasy na Zawsze nie są uprawiane, regulację staramy się zostawić naturze. Na początku trzeba jednak je sporo pielęgnować, usuwać chwasty, dosadzać nowe drzewa. I przede wszystkim chronić przez wiele lat.

 

Naszą misją jest trwałe i nieodwracalne przywrócenie równowagi biologicznej na Ziemi. Wierzmy w lasy. Drzewa są naszym naturalnym sprzymierzeńcem. Ich udział w wymianie C02 i regulacji efektu cieplarnianego jest oczywisty. Lasy zatrzymują wodę, której mamy coraz mniej. Lasy tworzą przyjazny mikroklimat, dają nam spokój i dobrą energię. Drzewa dają nam chłód w gorące dni. Lasy stanowią naturalną ostoję wielu, wielu zwierząt i roślin. Lasy po prostu są dla nas dobre.

ALE O CO CHODZI?

Strona zasadzona przez fundację Las Na Zawsze ©.

Zdjęcia własne, Unsplash, Pexels

Odwiedź nasz profil na faceboku